KM Kontrol Merkezi 

Gerçek Kilometre Nasıl Öğrenilir

Aracınızın Gerçek Kilometresini Nasıl Öğreniyoruz?

İkinci el araç alacak kişilerin ülkemiz koşullarında en merak edilen konulardan birisi de satın almak istedikleri aracın kilometresinin orjinal olup olmadığından şüphelenmesidir.

Her ne kadar akıllı telefon uygulaması olan PTT Avm den araç plakası ile kilometre sorgulaması yapılabilse de daha fazla para kazanabilmek uğruna araç satışında önemli bir faktör olan kilometre ile oynama işlemini, sistemin de boşluğundan faydalanıp istedikleri gibi düşüruyorlar.

PTT Avm uygulamasında gelen killometre bilgisi, aslında aracınızın 2918 sayılı karayolları trafik kanununun 35. maddesine göre araç muayene işlemini gerçekleştiren TÜVTÜRK çatısı altında, aracınızı belli periyotlarda devlet nezlinde yol şartlari vs. ile ilgili kontrollerini yapıldığı muayene merkezlerine gittikleri o andaki mevcut KM bilgisidir.

Aracın kilometresi devlet kayıtlarına nasıl yanlış geçirilir? Yanlış geçirilmiş kilometre bilgisinin doğrusu nasıl öğrenilir?

Araç vizeye girecek... Eğer araç alındığından beri ilk kez muayeneye girecekse daha önce referans alacakları bir KM kaydı yoktur.

Otomobiller için ilk 3 yaş sonunda ilki gercekleşen muayene süreci sonrasında devam eden her 2 yılda bir şeklinde devam eder.

Aracın ilk kez vizeye gireceğini düşünelim...

3 yılda 150.000 km yol yapmış olsun, vizeye gitmeden önce bu KM değerini 100 bine düşürdü..

Daha sonraki vizesine gelene kadar araç KM'si toplamda 250 bine ulaştı, vizeye girmeden once tekrar 250 bindeki km yi 150 e düşürdüler.


TÜVTÜRK'teki kayıtları sırası ile 100 bin ve 150 bin olarak işlendi...


Bu aracı satın almak isteyen kişi PTT Avm'den sorgulama yaptığında kayıtlar 100-150 bin olarak bilgilendirmesi ile size ulaştı..

Ama aracın gerçek kilometre değeri 300.000 KM!

İşte yaptığımız iş tam da bu aslında 2001 üzeri elektronik göstergeli araçların %80 - %90 oranında elektronik ortamda gerçek kilometrelerinin tespitini yapıyoruz

Bu bilgileri araç üzerindeki çeşitli parametrelerden faydalanılarak elde ediliyor, bu parametrelerin değişimi, tamiratı ve elektronik başka bir cihazla mudahalesi sonucunda edinilmiş bilgiler farklılık gösterebilir. Ancak ulaştığımız gerçek KM sonuçlarına ÖRNEK TEST SONUÇLARI sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


scroll up